SM 2023

  Turist i Gottskär
  SM program
  Juniorklassmästerskap
  Anmälan
  Anmälda
  Inbjudan SM+JKLM
  Inbjudan Sprint
  Resultat
  Karta
  Boka boende
  Träningsläger 10 aug
  Trissjolle Sprint
  Säkerhetskontroll
  Mätbrev
  Årsmöte
  Licens för att segla SM
  Kontakt
  

Trissjolle Sprint

Välkommen till Trissjolle Sprint, en fantastiskt kul och social tävlingsform!

Sprint innebär korta race på 10-15 minuter där normalt 6-8 båtar startar i olika heat. Det är normalt en grundomgång med flera delseglingar och sedan fortsätter tävlingen med helt avgörande final.

Du seglar ett heat och står över något eller några heat till nästa gång du skall segla igen. Det ger en bra möjlighet att mellan heaten du seglar prata igenom ditt segling, träna själv och se hur andra seglar. Det är en perfekt uppvärmning inför SM för att träna starter och manövrar!

Tävlingen seglas så nära land som möjligt på korta banor, så det är en perfekt tävling för publiken att följa från land. De snabba och täta racen ger en spännande tävling för både publik och seglare!

OBS! Antalet deltagande besättningar är maximerat till 18 st. "Först till kvarn" där anmälningsdatum gäller, så anmäl dig redan idag för att få en plats i tävlingen!

 

Inbjudan och anmälan via denna länk www.sailarena.com/sv/se/club/sska/sprint-trissjolle/


  Senaste till salu:
  18 Mar Typ 4 södra Göteborg…

  Senaste köpes:
  23 May Spinnaker köpes…

  Senaste inlägg:
  21 Apr Hej! Saknar hela…

 

   
Svenska Trissjolleförbundet
Ordförande: Joachim Stadig • 0705-406930 •  Skicka e-post